آموزش آنلاین چه معایب و مزایایی برای دانش آموزان دارد؟

دسته بندی :دیجیتال مارکتتینگ, محتوا ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ 226
آموزش آنلاین

آموزش آنلاین

آموزش آنلاین, روشی نوین است که به تازگی و پس از انتشار ویروس کرونا در کشور ها رواج یافته است. نوعی از آموزش که کلاس های حضوری و برخورد مستقیم استاد جای خود را به آن داده است.

چرا آموزش آنلاین؟

در این آموزش, معمولا یادگیری و آموزش در محیط های جدا از هم صورت میگیرند. بدین ترتیب رفت و آمد در شهر ها کمتر, شلوغی کمتر, هزینه کمتر و آرامش, بیشتر است. درنتیجه یادگیری بهبود می یابد. چراکه در خانه یا هرجای دیگری می توان به راحتی از تلفن همراه یا کامپیوتر خود استفاده کرد. البته همتنطور که از نامش پیداشت, آموزش آنلاین با اتصال به اینترنت و مصرف آن همراه می باشد.

تا اوایل قرن بیست و یکم, یادگیری به گونه ای بود که در آن حضور معلم و رودررویی مستقیم با آن, این نوع آموزش را تبدیل به امری بدیهی کرده بود. حال با توجه به همه گیری ویروس کشنده و خطرناک کرونا به منظور حفظ سلامت دانش آموزان و همچنین اساتید, آموزش آنلاین به شما این توانایی را عرضه می کند که موارد درسی را در قالب های متفاوتی به اشتراک بگذارید. از جمله ویدئو ها, تصاویر متحرک, اسناد word و pdf.

دیگر ویژگی ها…

اجرای کلاس های زنده و آنلاین هرچند با فاصله جغرافیایی کم یا زیاد, و ارتباط با اساتید از طریق چت و سایت های پرسش و پاسخ, نمونه های دیگری از گزینه های موجود برای کاربران می باشد.

آموزش آنلاین به دانشجویان این توانایی را می دهد که یادگیری را متناسب باسبک زندگی خود تطبیق دهند. به طور چشمگیری باعث می شود که پرمشغله ترین افراد هم اجازه پیشرفت تحصیلی و صرفه جویی زمان هدررفته در طول مسیر از خانه به کلاس درس برایشان به ارمغان آورده شود.

مزایا

* صرفه جویی در وقت

گاهی می توان درکنار درس خواندن با خیال راحت سرکار بروید. این برای افراد شاغل یک نعمت است. ایستادن در صف اتوبوس و از این قبیل, برای افرای که هم درس می خوانند و هم سرکار می روند, بسیار ناخوش آیند و طاقت فرساست. اینگونه علاوه بر اینکه زمان بیشتری نسبت به قبل دارید، می توانید در روز حتی چندین بار ویدئو های آموزشی خود را چندباره نگاه کنید. جزوه ها را مرور کنید و از آموزش آنلاین لذت ببرید.

* صرفه جویی در هزینه

* کاهش اضطراب در آموزش آنلاین

دیگر نگران رو به رو شدن مستقیم با معلمتان نباشد. به قول معروف فیس تو فیس بودن این نوع یادگیری جای خود را به آموزش از راه دور داده است. احساس شرم و ترس کنار گذاشته می شود و شما با خیال راحت درس می خوانید. وقتی در محیط امن خانه احساس آرامش داشه باشید، به راحتی درس خود را یاد می گیرید.

* تحصیل در هرکجا و هرشرایط مکانی

* آموزش آنلاین و اعتبار بالای علمی

اگرچه چند دهه پیش، اعتبارسنجی و پذیرش مدارک علمی، با روش قبلی یادگیری، یعنی حضوری میسر بود اما امروزه در بسیاری از دانشگاه های معتبر و تراز اول جهان، دوره های تحصیلی و آموزش آنلاین نیز پوشش داده می شوند.

معایب

* حواس پرتی زیاد

برخی افراد برای یادگیری نیاز به قرارگرفتن در جو آموزشی کلاس حضوری را دارند. چراکه این محیط، تمرکز و انگیزه درس خواندن آنها را بالا می برد. سؤال پرسیدن های مکرر هم کلاسی ها و ایجاد گفت و گو بین دانش آموز و معلم، خود دلیلی است تا دانش آموز حواسش را جمع کند و بهتر یاد بگیرد.

* چالش های اینترنتی

* تعامل ضعیف و بعضا ناکارآمد

گاهی در کلاس حضوری حرفی برای گفتن دارید و به راحتی می توانید آن را بیان کنید. ولی خیلی اوقات در کلاس آنلاین به دلیل کار نکردن میکروفن یا اجازه نداشتن برای صحبت، نمی توانید حرفی بزنید. دستتان هم به جایی بند نیست.این ها می تواند خود باعث دلزدگی آموزشی باشد.

* ضعف بینایی در آموزش آنلاین

* کاهش انگیزه و رقابت

در آموزش آنلاین، شما تنها هستید و کسی را برای رقابت ندارید. پس تمایلی برای بهترین بودن نیست. جدیتی به خرج داده نمی شود و بعضی وقت ها، با افت تحصیلی رو به رو می شوید. در این روش شما نمی توانید یک کلاس مجازی را جایگزین کلاس واقعی کنید. این یکی از اساسی ترین معایب این نوع آموزش است.

حرف آخر

هرچند گاهی آموزش آنلاین به قیمت انزوای تحصیلی و تنهایی دانشجو تمام می شود، اما فعلا بهترین و تنهاترین انتخاب موجود برای تحصیل با شرایط امن است. به امید روزی که ویروس کرونا تمام شود و دانش آموزان و معلمان بار دیگر خود را در کنار هم ببینند.

اینستاگرام سایتمون : Academy.dgtal

محصولات سایت : فروشگاه

پگاه خادم

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه:
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
ارتباط زنده با مدیر سایت
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم